حدیث روز

 
امام مهدی (عج) می فرماید : هنگام ظهور فرج را خدا می داند و بس و هر که برای ظهور من وقتی تعیین کند دروزغگو است.
امروز : پنج شنبه, 09 تیر 1401

ظرفیت های استان گلستان

 

گلستان در گذر تاریخ
استان گلستان در شمال ایران واقع شده و مرکز آن شهر گرگان است. گرگان که به یونانی هیرکانیا گفته می‌شد همواره یکی از ایالت‏های مستقل و مهم کشور در طول تاریخ بوده ‌است. مرکز این ایالت، شهر تاریخی گرگان (که به عربی جرجان خوانده می‏شد) بود و اکنون خرابه‏های آن در محدوده شهر گنبدقابوس واقع است. شهر فعلی گرگان، بازمانده شهر تاریخی اِستِراباد یا استارباد است که تا سال 1316 به نام اِستِراباد و از آن پس به یاد شهر باستانی گرگان به این نام خوانده شد.
ایالت گرگان در دوران باستان یکی از محل‏های اصلی تأمین غلات و آذوقه کشور بوده و از این رو برای حفظ این منطقه و  جلوگیری از هجوم مهاجمان مناطق شمالی به داخل کشور، دیوار دفاعی گرگان به طول حدود یکصد و هشتاد کیلومتر از غرب (دریا) تا شرق ایالت ساخته شده بود که طولاتی‏ترین دیوار خشتی دنیا محسوب می‏شود. همچنین دیواری نیز از دریا تا دامنه کوه‏های غربی ایالت احداث شده بود که به نام دیوار تمیشه (در مجاورت شهر باستانی تمیشه در نزدیکی شهر کردکوی فعلی) شناخته می‏شود. این ایالت از اوایل دوره پهلوی اول به مازندران الحاق شد، اما در سال 1376 خورشیدی دوباره به صورت استانى مستقل با نام استان گلستان درآمد.
این منطقه به واسطه مزارع وسیع و حاصلخیز و کمبود نیروی کار در چند دهه گذشته شاهد مهاجرت شدید اقوام از سایر نقاط کشور بوده است و بنابراین بیشتر شهرهاى کنونى استان از دیرینگى چندانى برخوردار نیستند و از بزرگ‌شدن روستاها به وجود آمده‌اند.

مشخصات جغرافيايي
 استان گلستان با مساحت 74/20437 كيلومتر مربع، 3/1 درصد مساحت كل كشور را تشكيل مي‌دهد. این استان از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به درياي خزر و استان مازندران محدود مي‌شود. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري در سال 1390 اين استان شامل 14 شهرستان، 25 شهر، 23 بخش و 53 دهستان مي‌باشد.

آب و هوا، اقلیم و ناهمواری‏ها
تنوع اقليمي استان گلستان به دليل شرايط جغرافيايي و طبيعي در بین استان‏های کشور بسیار قابل توجه است به طوري كه نواحي جنوبي از آب و هواي كوهستاني، نواحي مركزي و غربي از آب و هواي معتـدل مديترانه‌اي و نواحي شمالي از آب و هواي نيمه خشك و خشك برخوردار است. استان گلستان در محدوده‌ی منطقه‌ی معتدله‌شمالي قرار گرفته كه اين عامل نقش مؤثري را در اقليم استان بر عهده دارد.

قسمت جنوب و شرق استان را كوهستان تشكيل مي‌دهد. اين كوه‌ها به طور مـوازي هم و جهت آنها تقريبـاً شرقي – غربـي بوده و دنبـاله رشته کوه البرز مي‌باشـند. قله شاهوار با ارتفاع 3945 متر بلندترين و نقاط ساحلي با ارتفاع 26- متر پست‌ترين نقاط استان است.

منابع آب
- رودها : با توجه به وضعیت توپوگرافی و ژئومورفولوژی استان و ریزش‏های جوی، رودخانه‏های زیادی در این استان  جریان دارد که از جمله می‏توان به: رودخانه‌ی قره‌سو ، گرگانرود، رودخانه‌ی اترك و رودخانه‌هاي حوضه خليج گرگان اشاره نمود.
- سدها: به واسطه نیاز آبی بخش کشاورزی، از چند دهه قبل تاکنون چندین سد در استان احداث شده است که از جمله می‏توان سد وشمگیر، سد كوثر، سد گلستان1 و 2 و بوستان را نام برد. همچنین چند سد دیگر نیز مانند سد دانشمند، سد نرماب چل­چاي و... در استان حال ساخت است.
- درياي (خزر): با وسعتي حدود 438000 كيلومتر مربع، بزرگترين درياچه‌ی جهان به شمار مي‌رود و بين كشورهاي ايران، روسيه، تركمنستان، قزاقستان و آذربايجان واقع است. کهن‌ترين نام اين درياچه «هيركاني» است. در نقشه‌ها و كتب خـارجي نيز اين دريـاچه درياي «كاسپيـن» نام برده شده است و«خليج گرگان» در جنوب شرقي و تالاب انزلي در جنوب غربي، دو عارضه طبیعی مهم آن محسوب مي‌گردد.
- آب‌هاي زيرزميني: ظرفيت منابع آب‌هاي زيرزميني استان حدود 1350 ميليون مترمكعب برآورد شده است كه 860 ميليون مترمكعب (7/63 درصد) از ظرفيت آن بهره‌برداري مي‌شود.

جنگل‌ها و مراتع 
- جنگل‌ها: تمام قسمت جنوبي و جنوب شرقي و قسمتي از شرق استان را جنگل فرا گرفته است. وسعت اين جنگل‌ها حدود 438 هزار هكتار برآورد شده و محدوده‌ی آن از نوکنده در غرب تا گليداغ در شرق استان گسترش دارد. گونه‌هاي بسيار با ارزشي چون بلند مازو، راش، ممرز، توسكا، ملچ، افرا، آزاد، آلبالوي جنگلي، انار، خرمندي، نمدار، بزبوك، سرخدار، زربين، آلوترش، زرشك، انجير، گلابي، گيلاس، توت جنگلي و … در اين جنگل‌ها وجود دارد كه از نظر زيست محيطي و اقتصادي حايز اهميت فراوان مي‌باشند.
- مراتع: مراتع استان نيز بالغ بر 1126000 هكتار در 4 حوضه‌ی آبخيز عمده  اترك - گرگان - قره‌سو – نكا قرار دارند. مراتع استان از نظر موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي شامل مراتع ييلاقي و قشلاقي مي‌باشد كه جهت تعليف دام‏های عشایر کوچنده و نیمه کوچنده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جاذبه هاي گردشگري و تفرجگاه‏ها
- دهکده‏های ییلاقی: مانند دهكده ييلاقي درازنو، دهكده ييلاقي جهان نما، دهكده ييلاقي افرا تخته، دهكده ييلاقي زرين گل، دهكده‏های ييلاقي دهنه محمد آباد و ... .
- پارک‏های جنگلی: مانند ناهارخوران، النگدره، دلند، قرق، کبودوال و... .  
- پارک بین المللی گلستان (میراث طبیعی زیست‏کره)
- آبشارها: مانند آبشار جنگل گلستان، آبشار کبودوال، آبشارهای شیرآباد، لوه و... .
- تالاب‏های بین المللی: آلماگل، آجی گل، آلاگل، گمیشان.
- دیوار باستانی گرگان: به طول 180 کیلومتر از شرق به غرب استان.
- بافت تاریخی گرگان (مهمترين بافت تاریخی موجود در شمال کشور، ثبت شده در سال 1310 خورشیدی).
 - کاخ موزه گرگان (از بناهای اوايل دوره  پهلوی که در محل پارک شهر گرگان قرار دارد).
- کاخ آغامحمد خان قاجار (از مجموعه بناهای حکومتی دوران قاجار، در محل فعلي سپاه گرگان).
- برج قابوس (بلندترين بناي آجري جهان با بیش از هزارسال قدمت در شهر گنبد فعلی).
- برج رادکان (در شهرستان کردکوی).
- بناهای تاریخی شهر گرگان (مسجد جامع گرگان(دوره سلجوقیان)، مسجد گلشن، مدرسه عمادیه(دوره صفوی)، امامزاده نور(سلجوقیان)، بناهای دوره قاجار و پهلوی اول).

فرهنگ
استان گلستان دارای قومیت­های مختلف اعم از فارس، تركمن، سيستاني، ترك، كرد، بلوچ، قزاق و... است و افزون بر 20 قوم در این استان زندگی می‏کنند. فارس‏های بومی استان بیشتر به گویش‏های گرگانی، کتولی و مازندرانی تکلم دارند و شیعه مذهب هستند.
ترکمن­ها به دو تیره یموت و گوکلان تعلق دارند. سنی مذهب هستند و در نواحی شمالی منطقه در جلگه گرگان سکونت دارند و به زبان ترکمنی تکلم می‏کنند.
اكثر مهاجرین استان از استان­هاي سيستان و بلوچستان، خراسان (رضوي،شمالي، جنوبي) و سمنان مي­باشند. به واسطه کثرت قومیت­ها در گلستان آیین­ها و رسوم مختلفی در استان دیده می­شود.

صنایع دستی
عمده ترین صنایع دستی استان فرش بافی است که بیشتر در بین زنان و دختران ترکمن رایج است و در حال حاضر استان گلستان یکی از قطب‏های مهم تولیدکننده فرش ترکمنی، قالیچه، قارچین، گلیم، نمدبافی، سوزن دوزی، گلدوزی، ابریشم دوزی بر روی پارچه، زیورآلات ترکمنی، ساخت آلات موسیقی، سبدبافی، ریسندگی و بافندگی الیاف، پارچه بافی و تولید وسایل چوبی است.

جمعیت
بر اساس سرشماری سال ١٣٨۵ جمعیت استان گلستان 1617087 نفر است که شهرستان گرگان با ۴٠١٣٩٩ نفر،  گنبد با جمعیت ٢٨٩۶۴٧ نفر، علی آباد ١٢۵٠٧٩ نفر و شهرستان  ترکمن ١٢٣١٨١ نفر  بیشترین جمعیت را دارا هستند. 

شهرداری گرگان

شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت