حدیث روز

 
امام علی(ع) می فرماید : اگر نفس خود را به کاری مشغول نکنی او تو را مشغول می کند.
امروز : پنج شنبه, 09 تیر 1401

معرفی کلی

 

آشنایی مقدماتی با شهرستان

 1- موقعيت جغرافیایی و تقسیمات کشوری:
شهرستان گرگان با مساحت 81/1615 کیلومتر مربع در بخش جنوب غربی استان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به شهرستان هاي، آق قلا و تركمن، از جنوب به استان سمنان، از شرق به شهرستان علي آباد و از غرب به شهرستان كردكوي محدود مي شود.
براساس آخرین تقسيمات اداري و كشوري اين شهرستان از دو بخش (مركزي و بهاران)، سه شهر (گرگان، سرخنكلاته و جلین)، پنج دهستان، 97 آبادي مسكوني و ١٤ آبادي غيرمسكوني تشكيل شده است.

2- اقلیم:
از نظر اقليمي نقاط جنوبي اين شهرستان دارای آب و هوای كوهستاني و نواحي شمالي دارای آب و هوای نيمه مرطوب دارد.

3- پیشینه تاریخی و گردشگری:
برخي از مورخين معتقدند كه آريايي ها پس از مهاجرت و جابه جايي، در نهايت در چند نقطه شمال كشور از جمله در هيركانيا (گرگان) سكني گزيدند. كلمه هيركانيا (گرگان) يك كلمه خالص آريايي است. اصل كلمه وهرگ اوستايي و به معني گرگ است. ورگ و وهرگ به وركان يا وهرگان يعني سرزمين گرگ‌ها كه بعدها به گرگان تبديل شد.
سابقه تمدن در اين ايالت، با توجه به كاوش هاي باستان شناسي به حدود شش هزار سال پيش بر می گردد. ابن اسفندیار می نویسد: « گرگین پسر میلاد موسس گرگان بوده است ». ابوالقداء مي نويسد: « اسم شهر از نام شخص معروف به استرآباد گرفته شده است » حال آنکه در کتاب جامع انبیاء اصل آن به استره زن شاهزاده كيخسرو نسبت داده شده است. در سده هاي اوليه اسلام به ويژه دوران طلايي و بعد از آن، گرگان نقش مهمي در شكوفايي فرهنگ و تمدن ايران اسلامي داشته است. در دوره صفويه به دارالمومنين معروف بوده است.
مهمترين آثار تاريخي و مذهبي اين شهرستان عبارتند از: مسجد جامع، امامزاده نور، امامزاده  بي بي حور و بي بي نور، كاخ اختصاصي دوره قاجاريه، تورنگ تپه، كاروانسراي قزلق، كاروانسراي گرگان (دوره صفويه)، آب انبارگرگان جديد، آب انبار درب نو، آب انبار سرپير، كنسولگري روسيه و تپه هاي تاريخي.
عمده ترين جاذبه هاي گردشگري (اكوتوريست)شهرستان عبارتند از: پارك جنگلي نهارخوران، النگ‌دره، قرق، شصت كلا، گرمابدشت، سدنومل(كوثر)، هزارپيچ، آبشار زيارت، آبگرم زيارت، منطقه حفاظت شده جهان نما، روستاي ييلاقي زيارت.

4- زبان، مذهب و قوميتها :
مردم شهرستان گرگان به زبان فارسی تكلم مي كنند و لهجه‌هايگرگاني و سيستاني، مازندراني، شاهرودی، خراسانی نيز در این شهرستان رايج است. در اين شهرستان اکثریت جمعيت آن را مسلمانان  شيعه تشكيل مي دهند.

5- جمعیت، نیروی انسانی و اشتغال :
جمعیت گرگان در سال 1392 معادل 489875 نفر برآورد گردیده که از این تعداد 369294 نفر شهری و 120581 نفر روستایی بوده و نسبت شهرنشینی 4/75 درصد بوده است. در سال 1392 تعداد 8144 نوزاد (4095 نفرنوزاد پسرو 4049 نوزاد دختر) در شهرستان گرگان  متولد شده اند. همچنین در همین سال تعداد 363  نفر فوت ثبت گردیده است.

6- پول و بانکداری :
در سال 1392 تعداد 123 بانک دولتي در شهرستان گرگان به ارائه خدمات به عموم مردم مي پردازند. در همين سال مبلغ کل سپرده های بانکي اعم از سپرده های قرض الحسنه پس انداز، جاری، سپرده  سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت و سایر سپرده‌ها، 23348 میلیارد ريال بوده است. همچنین میزان تسهیلات پرداختی بانک ها در بخش های کشاورزی و دامداری، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی و خدمات، صادرات و واردات به میزان 44784 میلیارد ریال بوده است.

شهرداری گرگان

شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت